W jaki sposób można wykryć choroby serca?

W jaki sposób można wykryć choroby serca?

Część osób błędnie przypuszcza, że choroby serca rozwijają się głównie u osób w wieku średnim i starszym. Tymczasem ryzyko zachorowania dotyczy każdego człowieka. Z tego powodu warto zapoznać się ze sposobami na wykrywanie chorób serca.

Jest to zagadnienie bardzo istotne, ponieważ niektóre z tych chorób mogą przebiegać bez typowych objawów. Obecnie istnieje wiele specjalistycznych badań, które umożliwiają wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Do podstawowych badań zalicza się elektrokardiogram.

Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia. Do ciała pacjenta zostają przyłożone elektrody, które odbierają impulsy elektryczne wytwarzane przez serce. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić ewentualne zaburzenia rytmu czy przeciążenia mięśnia sercowego.

Równie przydatnym badaniem jest badanie EKG metodą Holtera. Zasady są bardzo zbliżone co w standardowym badaniu EKG, jednak w tym przypadku pacjent jest podłączony do aparatury przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin. Choroby serca mogą być również wykryte dzięki tzw.

próbie wysiłkowej. Wówczas pacjent wykonuje określoną aktywność fizyczną a w tym czasie monitorowane jest jego ciśnienie tętnicze oraz dokonywany jest pomiar EKG. Bardzo przydatnym badaniem jest echokardiogram.

W badaniu tym można uzyskać faktyczny obraz serca. Z kolei ergospirometria jest badaniem łączącym w sobie próbę wysiłkową wraz ze spirometrią, która umożliwia ocenę układu oddechowego. Badanie to jest bezbolesne.