Jąkanie nie jest końcem życia towarzyskiego

Jąkanie nie jest końcem życia towarzyskiego
www.cmp-muzeum.com

Ludzie, którzy borykają się z jąkaniem często mają wrażenie, że ich dolegliwość musi stanowić poważne obciążenie i źródło problemów w życiu. Faktycznie, jąkanie jest problemem, ale współczesne formy terapii wykazują dużą skuteczność w jego redukowaniu, a docelowo nawet całkowitej eliminacji. Nie ma więc żadnego powodu, aby uznawać, że ta przypadłość musi stwarzać poważne życiowe ograniczenia dla kogokolwiek. Przede wszystkim, co warto mocno zaznaczyć, jąkanie nie jest końcem życia towarzyskiego i tego typu podejście do tematu jest naprawdę zbędne. Osoby jąkające się, o ile przebywają w zaufanym i tolerancyjnym otoczeniu, mogą w nim doskonale funkcjonować. Zmniejsza się wtedy ryzyko występowania poważniejszych zaburzeń w wymowie, co także jest warte podkreślenia. Choć wielu badaczy nie zgadza się z interpretacją, jakoby jąkanie samo w sobie miało źródła w psychice, to jednak emocje mają poważny wpływ na intensywność jąkania.

Trudno przejść obok tego faktu obojętnie. Wskazywałoby to, że jakieś związki pomiędzy jąkaniem a sferą emocjonalną jednak istnieją. Znajduje to zresztą odbicie w charakterze terapii realizowanej z osobami jąkającymi się. Wiele podejść terapeutycznych kładzie naprawdę silny nacisk na kwestię psychiki pacjenta oraz jej znaczenie w kontekście jąkania. Trudno ten aspekt całkowicie zignorować i pominąć, a nawet nie należy tego robić. Jąkanie terapia dobrą odpowiedzią na kryzys związany z jąkaniem Osoby walczące z jąkaniem, które chcą normalnie funkcjonować w społeczeństwie i czuć się swobodnie w sytuacjach towarzyskich, przede wszystkim nie powinny się z tych obszarów wycofywać. To bardzo częsty model zachowania, który jest błędny.

Jedynie „konfrontacja” z potencjalnie stresującymi sytuacjami daje szansę, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem i sposobem artykulacji słów. Choć nie jest to łatwe, to wycofanie się przynosi duże gorsze skutki. Utrwala bowiem lęki i powoduje, że osoby jąkające się zaczynają się same marginalizować. Dobrym krokiem, który z pewnością warto poczynić, jest zdecydować się na skuteczną terapię. Taką, która będzie w stanie przynieść dobre efekty i która spowoduje, że osoby mające problem ze swobodnym mówieniem wreszcie będą mogły poczuć się inaczej. Rzecz jasna jest to proces i terapia u osób jąkających się może trwać dość długo. Jednakże to wysiłek, który opłaca się podjąć, aby odzyskać pewność siebie na co dzień.

Także w sytuacjach związanych z życiem towarzyskim, z którego pod żadnym pozorem nie należy rezygnować.

jąkanie terapia