Co to jest tamponada?
Tamponada to mało znana, aczkolwiek bardzo poważna choroba serca. W wyniku tej choroby dochodzi do ucisku serca i okolicznych naczyń krwionośnych. Skutkiem tej choroby jest utrudniony przepływ krwi. Tamponada najczęściej spowodowana jest różnymi stanami zapalnymi osierdzia.
Stany zapalne mają zróżnicowany charakter. Mogą być wywołane infekcją bądź też toczącym się procesem nowotworowym. Tamponada powstaje także na skutek urazów lub w wyniku pęknięcia ściany serca. Choroba objawia się na kilka sposobów.
Do typowych objawów należy zaliczyć pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego. U chorych mogą występować duszności, omdlenia czy zawroty głowy. Problemy z oddychaniem pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy chory znajduje się w pozycji leżącej. Dość często można zaobserwować przyspieszenie pracy serca.
Tamponadę można rozpoznać za pomocą echokardiografii. Jest to podstawowe badanie dzięki, któremu można ocenić ilość płynu nagromadzonego w osierdziu. U niektórych pacjentów wykonuje się także badanie EKG, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Leczenie tamponady wymaga interwencji chirurgicznej.
Lekarz nakłuwa worek osierdziowy oraz pobiera nagromadzony w nim płyn. Zabieg ten przebiega zazwyczaj bez żadnych powikłań. W niektórych przypadkach dochodzi do perforacji serca bądź zaburzenia rytmu serca. Ten rodzaj zabiegu jest praktycznie jedyną formą leczenia.
Nie wykonuje się jej w ściśle określonych przypadkach, np. u pacjentów z rozwarstwieniem aorty. Wówczas stosuje się specjalny rodzaj operacji kardiochirurgicznej.
www.klo.sosnowiec.pl